Výběr dětské zimní obuvi

Hlavně se z toho nepo… neposadit na zadek 😊

S dětskou nohou pracuji řadu let. Na konzultace a cvičení do našeho Centra zdravého pohybu v Hradci Králové ke mně docházejí uvědomělí rodiče, kteří pro své děti chtějí zabezpečit zdravý vývoj nohy jak pomocí cvičení, tak i výběrem vhodné obuvi.

Proto mne minulý týden překvapila návštěva velmi zodpovědné maminky s dcerou Sofinkou. Maminka mi s radostí oznámila, že sehnala velmi kvalitní zimní botičky za 2.700,- Kč s nadměrkem 16mm, a to pro holčičku starou 1,5 roku!!!!!!

Wow, vytřeštila jsem oči a chtěla ty botičky vidět…  Ano, botičky splňovaly všechny požadavky pro dokonalost, až na výběr vhodné velikosti.

Botičky byly LEHKÉ, DOSTATEČNĚ OHEBNÉ A PROSTORNÉ. Vzhledem k ceně byly také kožené a uvnitř byl heboučký kožíšek.

Ale co ten ooobrovskýýý nadměrek????????

Nedalo mi to a začala jsem googlit. Otevřela jsem různé webové stránky. Některé byly zaměřené na maminky, jiné na prodej dětských bot. A víte co?

Všechny webové stránky velmi jasně, srozumitelně a především důvěryhodně psaly o vhodném nadměrku cca 15mm. Některé webové stránky dokonce odůvodňovaly proč tak velký nadměrek – cca 5-8mm je požadovaný nadměrek a 6-9mm je proto, že děťátku roste noha ☹

Takže, milí rodičové. Toto je můj závěr, moje pravda, mé doporučení postavené na mnohaleté zkušenosti.

Předpokládejme, že opravdová zima je ve městě 2-3 měsíce. Malému dítěti roste noha v průměru 1mm za měsíc, případně skokem.

Budeme-li respektovat fakt, že dospělák má mít nadměrek v botě 10 až 15mm při délce nohy 23 až 35 cm, tak NIKDY nemůžeme malému dítěti o délce chodidla 10 – 18cm dávat botičky také s nadměrkem 15mm!!!!

SPRÁVNÝ NADMĚREK ZIMNÍ BOTIČKY MALÉHO DÍTĚTE JE 5 AŽ 8 MM!!!!!!

 A jestli chcete vědět jak dopadly botičky pro Sofinku, počkejte si na další článek. Bude o tom, jak správně změřit chodidlo i prostor v botičce.